wtorek, 14 lipca 2015

RECENZJA-ALICE MONTGOMERY "JAMIE DORNAN WSZYSTKIE JEGO TWARZE"

Tytuł: "Jamie Dornan wszystkie jego twarze"
Autor: Alice Montgomery
Rok wydania: 2015
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Ilość stron: 184
Moja ocena: 7/10 


 "To, że potrafił zagrać potwora, który jednocześnie jest przykładnym ojcem rodziny, ściągnęło na niego zainteresowanie międzynarodowej publiczności”


       Jamie Dornan - ur. 1 maja 1982 r. w Belfaście, Irlandii Północnej-irlandzki aktor, model i muzyk. Popularność przyniosła mu rola Łowcy/szeryfa Grahama w serialu "Dawno, dawno temu" oraz Paula Spectora w brytyjskiej produkcji "The Fall". To właśnie Spector i świetnie odegrany angaż pomógł Jamiemu zostać zauważonym. Nie minęło dużo czasu, gdy o aktorze znów usłyszeliśmy. Tym razem miał zagrać przystojnego, szaleńczo bogatego i bardzo zagubionego milionera o zapędach sadomasochistycznych, czyli Christiana Greya. Rola ta pozwoliła mu się wybić i stać się sławnym. Czym jeszcze zaskoczy nas ten  młody i niezaprzeczalnie utalentowany aktor? Zobaczymy....


       Kiedy producenci filmu "50 Twarzy Greya" ujawnili kto zagra tytułowego bohatera, fanki powieści napisanej przez E.L James zadawały sobie pytanie kim jest Jamie Dornan? Świat znał go jako modela i pomimo jego talentu aktorskiego, który ujawnił się we wcześniejszych angażach, Jamie nie był popularnym aktorem. Jednak po roli Christiana Greya, życie aktora miało zmienić się diametralnie.

       Alice Montgomery świetnie wykorzystała okazję i kiedy świat z zainteresowaniem śledził poczynania producentów filmu, na świat ukazała się biografia Jamiego.

   Autorka biografii przybliża nam życie aktora. Poznajemy jego lata młodości i historię rodziny, której towarzyszą przykre doświadczenia. Alice Montgomery w żaden sposób nie porównuje Jamiego do odgrywanej przez niego roli Christiana Greya. Pomimo tego iż wiele faktów łączy obie postacie w żaden sposób nie jest to ujęte w książce przez co aktor nie jest ciągle porównywany do Greya. O życiu towarzyskim Dornana jest sporo, a w szczególności o jego związku z Keirą Knightle. Niestety większość faktów to wypowiedzi "zaprzyjaźnionych osób" przez co cały teks staje się mało wiarygodny. Z biografii dowiadujemy się że to właśnie dzięki Keiri, Jamie poznał ludzi z branży filmowej, jednak moim zdaniem zawdzięczanie kariery jego byłej dziewczynie to zbytnia przesada. W końcu autorka pisuje jego ciężką pracę i determinację aktora, który nie poddaje się. Chociaż Dornanowi trudno było przebić się w branży filmowej, w modelingu poszczęściło mu się. 

       Współpracował z taki markami jak: Zara, Dior, Hugo Boss, Giorgio Armani, Desigual, Dolce & Gabbana, Banana Republic, H&M czy Calvin Klein, gdzie wystąpił w kontrowersyjnej sesji wraz z Kate Moss i Evą Mendes. 
Zanim Jamie Dornan stał się Christianem Greyem, aktor powrócił do rodzinnego Belfastu, by wcielić się w jedną z najciekawszych postaci ostatnich lat. Serial Upadek (The Fall) sprawił, że irlandzki aktor zyskał popularność. To właśnie rola Paula Spectora przyniosła mu zasłużony rozgłos. Dzięki Alice Montgomery z biografii można dowiedzieć się więcej o serialu "The Fall" oraz o samym angażu Dornana. Wiele ciekawostek i nieznanych faktów, sprawia że książkę czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem. To iż książka została wydana w niedługim czasie przed premierą filmu, autorka nie skupiła się wyłącznie na nowej roli Dornana, co było miłym zaskoczeniem.  Dopełnieniem całej biografii były zdjęcia Jamiego, umieszczone w książce. Wizualnie lektura ta jest na wysokim poziome za co należą się brawa Wydawnictwu Dolnośląskiemu.  Pomimo tego iż całość nie została potwierdzona przez samego aktora, Alice Montgomery zrobiła kawał dobrej roboty. Szykują się kolejne części ekranizacji powieści pani James, oraz historia Anastazji i Christiana widziana jego oczami (Będzie recenzja). Czy usłyszymy jeszcze o Dornanie, skromnym i niezaprzeczalnie utalentowanym aktorze z północnej Irlandii? Mam taką nadzieję. 

       Komu polecam książkę? Na pewno fanom samego Jamiego Dornana. Ja już od "Dawno, dawno temu" i "The Fall" jestem jego fanką i mogę polecić i seriale i biografię. Was zapraszam bardzo serdecznie do przeczytania i dalszego śledzenia mojego bloga. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz